توضیح :

یکی از رایج ترین سیستم های تهویه ی مطبوع در سراسر دنیا، داکت اسپیلت کانال ی کریراست که همچون اسپیلت های دیواری از یک واحد داخلی (در اینجا هواساز) و یک واحد خارجی به اسم کندانسور تشکیل شده که به وسیله ی لوله های مسی به یکدیگر متصل می شوند. اما مانند هر سیستم سرمایشی دیگر، این وسیله نیز دارای معایب و مزایاییست که ما در این مطلب قصد داریم به بررسی مزایا و معایب داکت اسپلیت بپردازیم.

مزایا و معایب داکت اسپلیت

به طور کلی در داکت اسپیلت ها از هوای برگشت داخل هر واحد استفاده می شود تا راندمان کاری دستگاه بالا رود که این امر موجب مصرف سوخت کمتر می شود. خوب است بدانید که سرمایش و گرمایش در این دستگاه به وسیله ی حرکت هوا در واحد داخلی (هواساز) با مکش هوای داخلی صورت می گیرد. عملکرد سرمایشی این سیستم کاملا می باشد و برای گرمایش در این سیستم از کویل آب مانند کولرهای گازی و اسپلیت ها گرم استفاده می شود . در این دستگاه یک (هواساز در بالای سقف کاذب) قرار داده می شود و هوا را مستقیما و یا با استفاده از کانال های اجرا شده در تمامی اتاق ها و فضاها توزیع می نماید. داکت اسپلیت ها در دو نوع معمولی و اینورتر تولید می شوند که داکت اسپلیت اینورتردار به حسگر دمای داخلی مجهز است و می تواند با تغییر فرکانس برق وارد شده، تعداد دور و قدرت کمپرسور را با توجه به دمای محیط تغییر دهد.

داکت اسپیلت چه مزایایی نسبت به دیگر سیستم های سرمایشی دارد؟

این سیستم نسبت به سیستم های مرکزی استقلال کامل دارد، همچنین در مقایسه با رادیاتور راندمان گرمایشی آن نیز بالاتر است. ضمنا لوله کشی گرمایشی داکت اسپلیت از سقف می باشد و حجم لوله کشی آب گرم با استفاده از این دستگاه کاهش میابد. علاوه بر این هزینه ی پایانی راه اندازی داکت اسپیلت با کویل تقریبا نصف هزینه ی سیستم های چیلر و مینی چیلر می باشد که این خود یکی از مهم ترین مزایای داکت اسپلیت محسوب می شود . از آن جایی که در داکت اسپلیت از جداکننده روغن استفاده می شود، امکان لوله کشی بین متر را فراهم می سازد که این امر ۱۵یونیت های داخلی و خارجی با اختلاف ارتفاع موجب می شود در طولانی مدت کارایی دستگاه به خوبی حفظ شود . ۲۰این دستگاه علاوه بر تامین سرمایش کافی، گرمایش بسیار قوی دارد و می تواند بین درصد در مصرف برق در زمستان صرفه جویی کند. داکت اسپلیت ها می توانند ۳۰الی به کمک فیلترهای قابل شست و شو، هوا را تصفیه کنند و فضایی به دور از آلودگی را پدید
آورند

دانلود کامل این مقاله